Świecowanie zwana również konchowaniem uszu to termiczna terapia, znana od tysięcy lat, związana z kulturą Majów, Azteków oraz plemion Indian Hopi wykorzystywana była również przez uzdrowicieli słowiańskich. Dzisiaj metodę te polecają gabinety medycyny naturalnej.

Zabieg świecowania uszu oparty jest na tzw. efekcie komina. Dzięki ciepłu wytwarzanemu w trakcie spalania się świecy w kanale ucha, podobnie jak w przewodzie kominowym, ogrzane powietrze wraz z zanieczyszczeniami jest wysysane ku górze. Resztki woskowiny, niekiedy stwardniałe oraz pozostałości ropnych wydzielin gromadzą się w nie spalonej części świecy. Dobroczynny wpływ mają również opary ziół i olejków eterycznych wydobywające się ze stopionego wosku. Wszystko to sprawia, że ucho jest lepiej ukrwione, a ciśnienie w kanałach usznych i zatokowych zostaje wyrównane.

Świecowaniu uszu mogą się poddać osoby cierpiące na dzwonienie i szumy w uszach, niedosłuch, bóle głowy, niedrożność i zapalenia zatok, nieżyty nosa, grypę, anginę, zapalenia górnych dróg oddechowych. Terapia ta pomaga także przy oczyszczaniu ucha z nadmiaru woskowiny. Przeciętnie wykonuje się od 3 do 5 zabiegów świecowania, w przypadkach dolegliwości zadawnionych zabiegi powtarza się czasem przez kilka tygodni.