advartana

Jeśli potrzebujesz detoksykacji, zainteresuj się udvartaną. To specjalny rodzaj masażu, w którym używa się proszków, past ziół i olejku ajurwedyjskiego. Zapraszamy do lektury!

Dla kogo?

Masaż, o którym mowa jest bardzo dynamiczny i polega na wcieraniu specjalnej mieszanki ziół.  Nie tylko pobudza krążenie krwi, ale też służy za naturalny peeling dla skóry. Ma działanie przeciwzapalne, silnie detoksykujące i diuretyczne. Składniki proszków są bogate w witaminę C i kwas krzemowy. Szczególnie polecany jest przy obrzękach, związanych z zatrzymaną wodą w organizmie oraz przy cellulicie. Z jego dobroczynnych właściwości skorzystają wszyscy, którzy mają problemy z:

  • ciężkimi nogami,
  • nadmiernym wydzielaniem potu,
  • apatią, przewlekłym zmęczeniem,
  • skórą skłonną do przetłuszczania.

Rodzaje udvartany

Wyróżniamy dwa rodzaje tego zabiegu. Pierwszy, nazywany Utsadaną, oprócz proszku wykorzystuje też olej ajurwedyjski. Uchodzi za delikatniejszy, ze względu na mniejsze tarcie powstające w trakcie masażu. Z kolei udgarshana, czyli druga wersja udvartany, wykorzystuje tylko suche zioła, przez co wytwarza znacznie więcej ciepła i lepiej peelinguje.

Składniki proszków

Do najpopularniejszych składników proszków, używanych podczas masażu należą:

  • Owoce Amla. Od wieków uważane za owoce odmładzające. Nic dziwnego.  Posiadają ogromną dawkę witaminy C. Na średnicy jednego cala mieści się jej więcej niż w dwóch średniej wielkości cytrynach!
  • Strączyniec cewiasty. Odznacza się dużą zawartością glukozydów, które zwiększają przepuszczalność membrany komórek i działają na toksyny jak rozpuszczalnik. Przeciwzapalny i ujędrniający. Idealny składnik proszku do masażu.
  • Punarnava. Kolejny zmiękczający i ujędrniający skórę składnik. Posiada też właściwości moczopędne, rozwalniające i przeciwzapalne. Nasz sojusznik w procesie detoksykacji.
  • Jęczmień. Tej rośliny nie trzeba nikomu przedstawiać. Źródło białka i witamin z grupy B, witaminy C oraz minerałów, flawonoidów i kwasu krzemowego.
  • Neem. Posiada właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i oczyszczające. W sanskryptach ajurwedyjskich mówi się o nim sarva nivarini, czyli „lekarstwo na wszystkie choroby”. Trzeba lepszej rekomendacji?

Masaż udvartana polecamy właściwie wszystkim, którzy chcieliby spróbować czegoś nowego. Największe korzyści przyniesie jednak osobą o dużej masie ciała, kulturystom i kobietom zmagającym się z cellulitem.