Duchowość człowieka

Duchowość – co to jest? Wielu z nas o niej słyszy, ale po głębszym zastanowieniu się trudno jest nam powiedzieć, jakie ma ona dla nas znaczenie. W Internecie krążą na ten temat różnorakie definicje, opinie czy komentarze. Jest to jednak wiedza mocno rozproszona, i nie ma co ukrywać, nie zawsze rzetelna.

Duchowość i materialność

Dlatego też postanowiliśmy tutaj pokrótce omówić kwestie związane z duchowością. Jest ich bardzo dużo, wlaściwie powstało na ten temat wiele bardziej czy mniej poważnych książek. I wciąż wydawane są nowe pozycje. Świadczy to na pewno o popularności tematyki. Jak jednak odnaleźć się w tym gąszczu informacji? Bez obaw wychodzimy Wam naprzeciw i nieco szerzej omówimy kwestie związane z przywołanym słowem.

Niektórzy kręcą nosem, że podobne tematy są, mówiąc łagodnie, niewarte uwagi. Przy czym trudno się zgodzić z podobnej kategorii obiekcjami, zarzutami czy nawet napaściami. W takim bowiem razie kwestionuje się zarazem duchowość, wraz z całą jej głębią i bogactwem.

Potrzeba duchowa

Myśli się nieraz, że jeśli czegoś nie widać gołym okiem i nie da się tego zmierzyć czy zważyć – to nie ma o czym mówić, gdyż to nie ma tego w świecie realnym, a jedynie w fantazjach, snach czy urojeniach.

To nieprawda! Istnieje wiele zjawisk i fenomenów, które choć niewidzialne dla oczu zwykłych ludzi, to wpływają znacząco, wręcz w decydującym stopniu na los człowieka, jego samopoczucie, samopoznanie, zdrowie, postrzegania siebie, świata czy – co chyba najważniejsze – siebie we świecie. Kwestionujący, chcąc być w pełni konsekwentni, powinni zarazem odrzucać istnienie uczuć czy emocji. Tych istnienia też przecież nie da się obiektywnie, w sposób więc naukowy stwierdzić. Wiemy jednak doskonale, że miłość, przyjaźń, poczucie komfortu i bezpieczeństwa są realne – podobnie ze stojącymi na przeciwnej szali: nienawiścią, złością, lękiem czy wyobcowaniem.

W dobie wzmożonego konsumpcjonizmu coraz wyraźniej dostrzega się wśród ludzi potrzebę odreagowania pędu za pieniądzem. Zwracają się oni ku duchowości. Zaczynają poszukiwać. Lecz nie zawsze łatwo im znaleźć właśnie to, co upiększy ich życie wewnętrzne.

Jak się duchowo rozwijać?

Odpowiedzi na podobne pytanie nie jest łatwo znaleźć. Trudno o rozwiązanie, które dla wszystkich będzie odpowiednie.

Pod uwagę trzeba wziąć wiele spraw. Dla jednego idealnym wyborem może być joga, dla drugiego filozofia zen, inny zaś z kolei wzbogaci i uporządkuje swoje życie wewnętrzne dzięki inspiracjom płynącym z duchowości ignacjańskiej. Popularne są również realizacje z pogranicza sztuki i medytacji, do takich należałoby zaliczyć coraz popularniejsze mandale czy pokrewne im obrazy energetyczne.

Nie samym chlebem człowiek żyje – to powiedzenie więc wbrew pozorom wciąż jest nader aktualne. Warto zwrócić się ku duchowym praktykom.