drenaż limfatyczny twarzyMasaż abhyanga, nazywany również masażem ajurwedyjskim, jest elementem tradycyjnego programu oczyszczającego i odmładzającego zwanego w Indiach Panchakarma. W czasie jego trwania ciało jest intensywnie masowane dużą ilością oleju sezamowego.

Oczyszczanie masażem abhyanga

Ciało intensywnie masowane olejem sezamowym ma pobudzić się do oczyszczania z toksyn, detoksu, a także rozładować stres i wprowadzić poczucie relaksu. Masażysta wykonuje rytmiczne i głębokie ruchy, które poruszają wewnętrzną zastaną energię i mają spowodować swobodny przepływ prany.

Regularny masaż abhyanga ma uchronić nas przed nerwowością, zły wpływem stresu oraz wyczerpaniem. Abhyanga wpływa pozytywnie na nasze ciało i ducha – zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Osoby, które decydują się na systematyczne sesje tego masażu obserwują poprawę stanu skóry, polepszenie jakości snu, wzroku, a także kondycji fizycznej. Masaż abhyanga ma za zadanie odżywić nasze ciało i przedłużyć życie. Jest również stosowany pomocniczo do leczenia wielu chorób i przypadłości.

Jak wygląda masaż abhyanga?

Masaż rozpoczyna się od podgrzania przez masażystę olejków. Do masażu abhyanga wykorzystuje się olej z czarnego sezamu – który jest rozwiązaniem tradycyjnym – ale równie popularny do wykonania tego jest masażu olej kokosowy i migdałowy. Podczas masażu oleje przenikają przez skórę, uelastyczniają ją i sprawiają, że jest ona jędrniejsza. Dzięki podniesionej temperaturze olejków wpływają one na ciało masowanego kojąco i rozluźniająco, co sprawia, że może on lepiej się zrelaksować. Ich wykorzystanie zmniejsza tarcie podczas intensywnego masażu, co powoduje przyjemniejsze doznania.

Technika masażu abhyanga

Masażysta nie ma żadnej ustalonej techniki masażu. Kieruje się jednak zasadą, aby ruchy wykonywane w stronę serca były mocniejsze, a w kierunku odwrotnym delikatniejsze. Masaż abhyanga jest masażem całego ciała. Rozpoczyna się od masażu głowy, szyi i obręczy barkowej. Do masażu skóry głowy używa się ziołowych olejków, które dodatkowo poprawiają kondycję włosów – stają się one mocniejsze i bardziej błyszczące. Masaż górnej części ciała łagodzi stres i sprawia, że mamy mniejsze kłopoty z zasypianiem.

Kolejno masażysta masuje twarz, okolice klatki piersiowej, brzucha, ręce i nogi. Po odwróceniu wykonuje masaż pleców, pośladków i stóp. Po masażu – aby wzmocnić efekt oczyszczania – zalecane jest przyjmowanie dużej ilości płynów.